Alaçatı’da Otantik Bir Tatil Yapın

Eğer yaz tatili için plan yapmayı düşünüyor ve gürültüden uzak bir yer arıyorsanız mutlaka Alaçatı’yı tercih edin pişman olmazsınız. Çünkü İzmir’in Çeşme ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Alaçatı oldukça otantik mekânlara ev sahipliği yapıyor. Tabiat harikası birçok güzelliği bünyesinde barındıran Alaçatı doğal dokusuna hiçbir şekilde müdahale edilmemiş yerlerden bir tanesi. Bu bakımdan oldukça nadide olan Alaçatı gerek muhteşem sokaklarıyla gerek tarihi evleriyle gerekse deniz ve tabiatıyla sizi kendisine âşık edecek güzel bir belde. Yaz döneminde genellikle rüzgârın şiddetli olduğu Alaçatı Ege’nin sıcak ikliminde size serin bir tatil de vadediyor. Rüzgâr sebebiyle aynı zamanında denize girdiğinizde tuz miktarı az olan su ile birlikte güzelce yüzebiliyorsunuz. Bu bakımdan da müstesna bir belde olan Alaçatı bünyesinde birçok farklı tatil aktiviteye de imkân veriyor. Son derece kaliteli barınma alanlarının bulunmuş olduğu Alaçatı’da nezih ve şirin mekânlarda günlerinizi geçirebilirsiniz.

Alaçatı Yaz Aktiviteleri

Yaz tatili demek kimileri için yatıp dinlenmek ve güneşlenmek demektir. Fakat bazıları içinde yaz tatili aktivitelere katılmak adrenalin dolu dakikalar geçirip adeta yorularak yılın bütün yorgunluğunu atmak demektir. Bu açıdan Alaçatı son derece bonkör bir belde olarak dikkat çekiyor. Birçok yaz tatili aktivitesinin bulunmuş olduğu beldede sportif faaliyetler yaparak yılın yorgunluğunu atma şansına erişebiliyorsunuz. Özellikle deniz ve açık havada yapılabilecek olan bu Alaçatı aktiviteleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Deniz sörfü
  • Rüzgâr sörfü
  • Plaj voleybolu
  • Plaj futbolu
  • Motorlu su sporları
  • Sualtı tüplü dalış

Bütün bu sportif etkinliklerle beraber Alaçatı’da muhteşem bir yaz tatili geçirebilirsiniz. Bir taraftan denizin ve kumun güzelliğine hayran kalıp diğer taraftan da gün boyu adrenalin dolu dakikalar sizi bekliyor olacaktır.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Eğer tatil planınızı Çeşmenin muhteşem beldesi olan Alaçatı’da yapmaya karar vermişseniz mutlaka gezmeye değirmenlerden başlayın diyoruz. Çünkü Alaçatı değirmenleri kentin simgesi haline gelmiş olan muhteşem yapılar olarak dikkat çekiyor. Alaçatı’da yer alan yel değirmenlerinin birçoğu 19’uncu yüzyılın izlerini taşıyor. Taş örme blokların üstünde yükselmiş olan ahşap çatı ile beraber muhteşem bir görünüme sahipler. Genellikle kentin dört bir yanında yer almakta olan değirmenler gün içerisinde binlerce turiste de ev sahipliği yapıyor. Bazıları restoran ve kafeterya olarak hizmet vermekte olan değirmenler özellikle fotoğraf tutkunlarının özel mekânlarına dönüşmüş durumda. Bilhassa düğün fotoğrafları için çok uzaklardan bile gelip bu değirmenlerin çevresinde fotoğraf çektiren yeni çiftler görebiliyorsunuz. Alaçatı tatil planlarınızı arasında mutlaka Alaçatı’nın organik pazarı da yer alsın. Çünkü Alaçatı pazar bakımından oldukça cömert bir atmosferi size sunuyor. Yörenin yetiştirmiş olduğu bütün doğal otları bitkileri yemiş türlerini zeytinleri bu pazarda bulabiliyorsunuz. Muhteşem lezzeti ile damıtılmış olan zeytinyağları nar ekşisi ve daha pek çok ürün pazarda sergileniyor.