Bodrum’da Mavi’nin Her Tonuna Şahit Olacaksınız

Ülkemizin tatil bölgesi olan Ege’de yer almakta olan Muğla’nın ilçesi Bodrum yazın milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Yerli yabancı birçok turisti de ağırlamakta olan bodrum aynı zamanda sanatçılar için de vazgeçilmez bir bölge. Bu sebeple gün içerisinde yapılabilecek birçok aktivite de Bodrum’da yer alıyor. Eğer mavi bir tatil hayalinde bulunuyorsanız mutlaka Bodrum’a gitmelisiniz. Gerek denizi ile ve gerekse tertemiz havasıyla size oldukça güzel bir tatil yaşatacak olan bodrum geçmişi yüzlerce yıl öncesine kadar gitmekte olan birçok tarihi döneme de tanıklık ediyor. Böylece Bodrum bir taraftan Anadolu’nun tarihini size yaşatırken diğer taraftan da Helenistik dönem ve Yunan medeniyetine beşiklik ediyor. Bu sayede Akdeniz havzasının müstesna kenti olan Bodrum’da unutulmaz bir yaz tatili geçirebiliyorsunuz.

Bodrum’da Nereler Gezilebilir?

Eğer Bodrum için güzel bir gezi planı yaparsanız bir taraftan tarihi ve turistik yerleri görme şansına erişir diğer taraftan da muhteşem tabiatıyla beraber bir doğa tatili yapabilirsiniz. Bodrum’da görebileceğiniz tarihi yerler şu şekildedir:

  • Bodrum Kalesi: Adeta Bodrumun simgesi haline gelmiş olan Bodrum Kalesi milattan önce 300’lü yıllarda yapılmıştır. Rodos şövalyeleri tarafından kullanılan Bodrum Kalesi günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.
  • Bodrum Antik Tiyatrosu: Tarihi geçmişi oldukça eski olan Bodrum Antik Tiyatrosu perslerin zamanında yapılmaya başlanmış fakat Roma dönemine kadar bile tamamlanamamıştır. Günümüzde konser ve etkinlikler için kullanılmakta olan Antik Tiyatro 13000 kapasiteye sahip 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Oldukça geniş bir alanda kurulduğundan dolayı hala etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.
  • Halikarnas Mozolesi: Dünyanın yedi harikasından birisi sayılan ve 1500 yıldır günümüze ulaşan kalıntılarıyla size güzel bir seyir zevki veren Halikarnas mozolesi Helenistik dönemin izlerini taşımaktadır.
  • Zeki Müren Sanat Müzesi: Eğer Bodrum’a yolunuz düşmüşse Bodrum’da özdeşleşmiş olan sanat güneşimiz Zeki Müren’in sanat Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Böylece yaşayan bir tarihe tanıklık etmiş olacaksınız.
  • Pedasa Antik Kenti: Antik Tiyatrosu hala ayakta olan Pedasa Antik Kenti birçok kuşa da ev sahipliği yapıyor

Bodrum’un Birbirinden Güzel Koyları ve Plajları

Bodrum’da yaz tatili planlıyorsanız muhteşem koyları ve sahilleri de mutlaka görmelisiniz. Bodrum koyları arasında Kargıcak koyunun özel bir yeri bulunmaktadır. Son derece doğal dokusuyla görenleri mest etmekte olan koyda özellikle güneşin batışını izlemek büyük bir keyif olacaktır. Peksimet sahili de Bodrum’un şirin ve gözden uzak beldelerinden birisidir. Mazı köyüne yolunuz düşerse yine muhteşem doğal koylarla karşılaşabileceksiniz. Özellikle Çakıl Koyu doğal dokusunu tamamen korumaktadır. İnceyalı ve Hurma sahili de çok güzel koylara ev sahipliği yapıyor. Birçok balıkçı teknesine ev sahipliği yapan Torba koyu da doğal dokusunu koruyan muhteşem güzelliklerden birisidir. Böylece bazılarında tesis dahi bulunmayan çok güzel koylarda denize girip güneşlenebilirsiniz.