Dünyanın Kurtuluş Noktası Şirince

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan dünyaca ünlü bir olay olarak 2012 yılında Maya takviminin sona ereceği ve dünyanın sonu gelecek bilgisine göre dünyada kurtulmak için tercih edilebilecek tek yerin Şirince olduğu belirtilmiştir. Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı küçük ve şirin bir kasaba olarak Matematik Köyü ve Tiyatro Medresesi gibi farklı yerlerle de alınmaktadır. Köyde kılıç kalkan savaşları düzenlenmesi gibi üretilen muhteşem organik meyveler ve dünyaca ünlü şaraplar köye ayrı bir anlam katmaktadır. Hem sakin bir şekilde kafanızı dinleyebileceğiniz hem de zevkli bir tatil geçirebileceğiniz gibi şirincede gezilecek yerler ayrı bir keyif oluşturmaktadır. Kalabalık ve büyük şehirler yerine küçük bir bölgeyi tercih ediyorsanız Şirince, sizin için en doğru seçimlerden olacaktır.

Güler Yüzlü İnsanlarıyla Eşsiz Şirince

Ege bölgesinin en nadide köylerinden biri olarak Şirince, kafasını dinlemek isteyen ve doğasıyla sağlık kazanmak isteyen insanlar için eşsiz imkanlara sahiptir. Her sokağında ayrı bir tarihi dokuyla karşılaşabileceğiniz ve trafiğe kapalı konumda bulunan Şirince köyünde, tezgahı başında el işçiliğini sergileyen kadınlar ve şarap evleri zevkli bir tatil oluşturmaktadır. Gezmeden olmaz diyenler için şirincede gezilecek yerler kapsamında çok yakın noktada bulunan Selçuk ilçesi ve Efes Harabeleri gezilerek daha sonrasında köy içerisinde bulunan restore edilmiş sokakları görüp çiçekli taçlar takabilir ve her noktada fotoğraf çekerek koleksiyon oluşturabilirsiniz.

Şirince’de Görebileceğiniz En Özel Yerler

Ulaşımı İzmir Selçuk ilçesi üzerinden sağlanan Şirince, Selçuk ile 7 kilometre ve İzmir ile 87 kilometrelik bir mesafededir. Köye her gün Selçuk ilçesinden minibüsler ve İzmir garajından otobüsler ve özel araçlarla ulaşılabilir. Tatilciler için özel olarak şirincede gezilecek yerler arasında;

  • Meşhur şarap evleri
  • Köyün Restorasyonu yapılmış sokakları
  • Aziz John Baptist Kilisesi
  • Kumda kahve satan mekanları
  • Tiyatro Medresesi
  • Nesin matematik köyü gibi birçok yer bulunmaktadır.

Yüksek bir insan sevgisine sahip halkı sayesinde küçük ama zevkli otellerinde konaklayabileceğiniz Şirince köyünde pansiyon ve oteller etsiz bir manzaraya sahiptir. Organik meyve sebze pazarı sağlıklı beslenmek isteyen herkes için değer oluşturmaktadır.