Dünyanın Merak Ettiği Alaçatı

Alaçatı, son yıllarda İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir kasaba olarak hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok merak edilen bölgelerden biri olmayı başarmıştır. Deniz turizmi noktasında birçok sporcunun sörf yapmaya elverişli olan koylarını tercih ettiği ve sokaklarında tarihe tanıklık edebildiğiniz Alaçatı, taş evleri ve sanat galerileri ile birlikte huzurlu bir yapıya sahiptir. Dünya genelinde birçok turistin zevkli bir tatil geçirmek için tercih ettiği Alaçatı’da birçok farklı gezi rotası bulunmaktadır. Bu sayede Ege Sahillerinde geçireceğiniz yaz tatili için Alaçatıda gezilecek yerler listesini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sörfçülerin En Sevdiği Yer Alaçatı

Yılın 11 ayına yakın bir süre boyunca rüzgar alan Alaçatı, 90’lı yıllardan bu yana dünya genelinde sörf sporcularının tercih ettiği bir bölgedir. Bu kadar yoğun bir şekilde rüzgar olmasından dolayı kasaba üzerinde birçok beyaz kolonlu taş yel değirmeni bulunmaktadır. Aynı zamanda tertemiz bir doğaya ve yemyeşil bir çevreye sahip olan Alaçatı, dört mevsim boyunca sörf yapılabilen bir imkan sunmaktadır. Ayrıca bölgede yüzlerce farklı şifalı ot yetişmesi ile birlikte sağlık turizmi noktasında da birçok kişinin tercih ettiği bir bölgeyi oluşturmaktadır. Özel bir şekilde Alaçatıda gezilecek yerler listesinde bulunan konumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Alaçatı’da bulunan meşhur yel değirmenleri
  • Meşhur taş Alaçatı evleri
  • Restoranları ve kafeleri ile Kemalpaşa Caddesi
  • Dekoratif Alaçatı sokakları
  • Eğlence için Alaçatı Port Marina
  • Eski adıyla Ayios Konstantinos Kilisesi ve yeni Pazaryeri Camii
  • Tarihi yapılı Hacımemiş Sokağı
  • Alaçatı pazarı
  • Aya Yorgi koyu

Alaçatı’da Tatile Doyacaksınız

Bu kadar geniş kapsamlı bir Alaçatıda gezilecek yerler listesi elinizde olduktan sonra ve muhteşem bir deniz ile doğayı arkanıza aldığınızda Alaçatı kasabasında zevkli bir tatil geçirebilirsiniz. Meşhur Alaçatı pazarı sayesinde taze otlara ve meyve-sebzelere ulaşabilir. Kemalpaşa Caddesi ve Alaçatı Meydanı’ndaki lezzetli lokantalarda İzmir’in mutfak lezzetlerinin farkına varabilirsiniz. Size eşsiz bir manzara sunan Alaçatı’ya ulaşabilmek için İzmir ilinden Çeşme’ye ve Çeşme’den Alaçatı kasabasına geçiş yapabilirsiniz. Alaçatı’ya İzmir merkezinden otogar ve havalimanı üzerinden veya otobüsler sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.