Manisa’ya Yüksek Değer Katan Spil Dağı

Manisa, Ege Bölgesi’nin İzmir’le birlikte en önemli büyük şehirlerinden biridir. Manisa ilinde birçok farklı tarihi yapı Osmanlı Devleti, Selçuklu ve Saruhanlı Beylikleri döneminden kalmış ve günümüze kadar korunmuştur. Özellikle, Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehzade şehri olarak kullanılan Manisa günümüzde de Şehzadeler Şehri adıyla anılmaktadır. Manisa’yı efsaneleştiren öğelerinden birisi de Spil Dağı olmaktadır. Bu dağ, yapısındaki magnezyum etkisi nedeniyle farklı bir hava koşulu ve yaşam etkisi oluşturmaktadır. Öyle ki yapılan bilimsel araştırmalara göre dağın üzerinden uçakların geçemediği ve eski dönemlerde da üzerinde uçuş yapan uçak ve helikopterlerin düşmekte olduğu tespit edilmiştir. Magnezyum, mıknatıs etkisi ile üzerinden geçen metalik tüm kütleleri kendisine çekmektedir. Mitolojik bir yapıya da sahip olan dağ, yamaçlarında bulundurduğu Ağlayan Kaya Niobe sayesinde tarihi bir değere sahiptir. Meşhur Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi; bu dağda inşa ettiği kulübesinde yaşarken bütün çevreye meyve ağaçları dikerek büyük bir orman ve doğal yapı oluşturmuştur.

Spil Dağı Size Neler Sunar?

İzmir ile arasındaki merkezi mesafe yaklaşık 40 kilometre olan Manisa, İzmir ili üzerinden Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yapan yolcuların çok kolaylıkla ulaşabileceği bir kenttir. Ayrıca iki kent arasında bulunan otoyol sayesinde özel arabalar ve kiralık arabalar kullanılması yöntemiyle veya İzmir otogarından kalkış yapan seyahat firmaları sayesinde çok kısa bir sürede iki kent arasında geçiş yapılabilir. Kentin en önemli simgesi olan Spil Dağı birçok farklı imkana sahip olarak turistik bir yapı oluşturmaktadır. Türkiye’nin en değerli milli parklarından birine sahip olan bu dağ, park bünyesinde farklı imkanları ile zevkli bir tatil sunmaktadır. Dağda bulunan Milli Park bünyesinde yapabileceğiniz aktiviteler;

  • At alanında bulunan yılkıları görmek
  • Doğal Krater Gölü’nde manzaranın keyfini çıkarmak
  • Dağının yamaçlarından Manisa ovasının yeşil manzarasını seyretmek
  • Bungalov evlerde konaklayarak tatil yapmak
  • Doğal ve sağlıklı bir trekking gerçekleştirmek gibi alternatifler içermektedir.

Spil Dağı Milli Parkı’na Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Manisa ilinin yamaçlarından aşağıya doğru iniş gerçekleştirdiği Spil Dağı bünyesinde barındırdığı milli parkı ile birlikte turistik bir değere sahiptir. Bu parka ulaşım sağlanabilmesi için Manisa il merkezinden kalkan minibüsler veya özel araçlar kullanılarak belirli bir noktaya kadar araç ile tırmanış gerçekleştirilebilir. İl Orman Müdürlüğü bünyesinde bulunan hizmet birimi üzerinden rezervasyon yaptırılarak bungalov evlerde konaklama imkanı bulunurken dağa çıkarken yanınızda temel olarak ihtiyaç duyacağınız gıda maddelerini ve diğer sağlık ürünlerini temin etmeli ve konaklama sırasında ihtiyaç duyacağınız odun gibi yakıtları ise çıkış öncesinde satın almalısınız. Arabayla belli bir noktaya kadar çıkabildikten sonra yürüyerek devam edilerek milli park bölgesine ulaşılabilir ve konaklama bölgesinde yerleşim sağlanabilir. Milli Park bölgesinde bulunan birçok imkanla birlikte hafta sonları ve yaz aylarında çok zevkli bir kamp tatili gerçekleştirebilirsiniz.