Tatil İçin İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan tatil kültürü özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde farklı bir şekilde yaşanıyor. Akdeniz çok sıcak olduğundan dolayı Ege biraz daha rağbet gören bir bölge haline dönüşmüş durumda. Üstelik Ege’de yazın en sıcak günlerinde bile genellikle esinti halinde meltem içinizi rahatlatıyor. Bu sebeple eğer bir Ege tatili düşünüyorsanız mutlaka uğrayacağınız güzergâhlar arasında İzmir bulunacaktır. Ege’nin incisi ve Türkiye’nin en büyük kentlerinden olan İzmir bünyesinde birçok tarihi ve turistik mekânı barındırıyor. Sadece İzmir merkezli değil yakınındaki ilçelerle beraber de tam bir tatil kenti olarak hizmet veriyor. İzmir’e ne zaman gidilir diye düşünüyorsanız mutlaka mayıs ve eylül arasındaki bir dönemi tercih etmeye çalışın. Böylece bir taraftan İzmir’in tarihi ve doğal yerlerini görme fırsatına erişecek diğer taraftan daha muhteşem denizinde yüzme fırsatına sahip olabileceksiniz. Zaten eylül ayından sonra genellikle yağışlı bir dönem olduğu için tatil planlarınız aksayabilir.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

Eğer güzel bir yaz tatili planı yapmış ve İzmir’e gitmeyi düşünüyorsanız kullanabileceğiniz çok fazla alternatif güzergâh bulunuyor. İzmir’e nasıl gidilir noktasında ilk yapmanız gereken şey hangi vasıtayı tercih edeceğinize karar vermenizdir. Zira İzmir’e karayolundan gidebileceğiniz gibi hava yoluyla hatta deniz yoluyla da gidebilirsiniz. Hareket edeceğinizi güzergâhlar ile birlikte ne tarz bir tatil planladığınıza da karar vermeniz gerekiyor.

  • Böylece eğer kısa süreli bir tatil planlamasının sizin için en uygun olan güzergâh İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na İniş yapmak olacaktır. Böylece Türkiye’nin her tarafından erişim sağlayarak birkaç günlük tatilinizi yolda ziyan etmemiş olacaksınız.
  • İzmir’e yakın kentlerde oturuyorsanız karayolunu tavsiye edebiliriz. Böylece güzergâhta bulunan ilçelere de uğrama şansına erişerek İzmir’in çevresindeki bütün tabii güzellikleri ıskalamadan gezme fırsatına erişebilirsiniz.
  • Deniz kenarında ikamet edenler de deniz yoluyla çeşitli turlara katılarak yine İzmir’e gelebilirler. Böylece muhteşem bir tatil geçirme şansına da erişmiş olabilirsiniz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Bir taraftan Helenistik döneme ve Yunan medeniyetine ev sahipliği yapmış olan İzmir diğer taraftan da bizim tarihimiz açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple İzmir’e gittiyseniz gezintiye mutlaka İzmir’in sembolü haline gelmiş olan saat Kulesi’nden başlamalısınız. Saat Kulesi’nin önünde adeta fotoğraf çektirmek bir geleneğe dönüşmüş durumdadır. Yine aynı meydanda bulunan Konak Pier de görülmeden gidilmemesi gereken yapılardan birisi. Alışveriş yapmak ve otantik hediyelerle dostlarınızı sevindirmek istiyorsanız tarihi Kemeraltı çarşısına veya Kızlarağası Hanı’na da uğrayın. Burada İzmir’in sembolü olan birçok otantik ürüne ulaşabilirsiniz. Eğer ören yerlerini gezmeyi düşünüyorsanız Agora ören yeri ve İzmir Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmeli. Sadece İzmir’in ve Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük doğal yaşam Platformu olan Doğal Yaşam Parkı’nı da gezin. Hatta Doğal Yaşam Parkı için özel bir gün ayırmanızı da tavsiye ediyoruz.