Unutulmaz Bir Yaz İçin Ayvalık Tatili

Yaz aylarına ve ilkbahar aylarına ayrı bir anlam katmak için tatil seyahatleri yapılırken ülkemizde genellikle, Ege Denizi’ne kıyısı bulunan il ve ilçeler tercih edilmektedir. Bu bölgelerden biri olarak Ayvalık ilçesi, Balıkesir’in Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalan kısmında bulunmaktadır. Balıkesir bir Marmara ili olmasına rağmen bir kısmı Ege Bölgesi’ne taşmış bir il olarak Ayvalık gibi önemli bir ilçeye sahiptir. Türkiye’nin en eski ve en özel turizm merkezlerinden biri olan Ayvalık, ayrılmaz bir parçası olan Cunda Adası ile birlikte muhteşem bir yapıya sahiptir. Yaz aylarında hem denizin keyfini yaşamak hem de huzurlu bir tatil geçirebilmek için seçilebilecek en iyi alternatiflerden birisi olarak Ayvalık tatili göz önünde bulundurulabilir.

Ayvalık Tatili İçin Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Türkiye’de yaz aylarında mutlak bir şekilde tercih edilebilecek bölgelerden biri olan Ege Bölgesi ve bu bölge sınırları içerisinde yer alan Ayvalık ilçesine günümüzde birçok farklı yöntemle kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir İl merkezinden otogar saniyesinde araç ulaşımı sağlanırken havalimanı üzerinden özel araçlarla da Ayvalık ilçesine ulaşabilirsiniz. Pratik bir şekilde ulaşım sağladıktan sonra başlayan Ayvalık tatili kapsamında; 22 adet küçük adadan oluşan ve merkezde bulunan Cunda Adası ile meşhur olan ilçede Ege kültürünün karakteristik özellikleri ile karşılaşabilirsiniz. Yüzlerce yıllık tarihi bulunan bu ilçe, çevresinde bulunan Kaz Dağları ile muhteşem bir doğa sunmaktadır. Ayvalık, konaklama noktasında da birçok farklı tarihi konak, tatil köyü, küçük oteller ve lüks otellerle hizmet sunan bir ilçe olarak mutfak anlamında da size doyurucu bir tatil imkanı sağlayacaktır.

Ayvalık Tatili Kapsamında Mutlaka Yapılması Gerekenler

Bu özel ve eşsiz ilçede gerçekleştireceğiniz bir tatil sırasında mutlak bir şekilde yapmanız gereken aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteler sayesinde Ayvalık tatili programınız çok daha zevkli ve unutulmaz bir hale gelecektir. Bu kapsamda;

  • Cunda Adası ve diğer Adalar için tekne turları ve ada turları
  • Tarihi Ayvalık sokaklarında geziler
  • Ayvalık bisiklet turu
  • Ayvalık köylerinde gezi
  • Kaz Dağları’nda doğa turu
  • Sarımsaklı plajında denize girmek
  • Meşhur Ayvalık tostu, balık ve zeytin yemek
  • Şeytan sofrasına görmek gibi aktiviteler unutulmaması ve yapılması gereken aktivitelerdir.

Her ne kadar bu denli geniş kapsamlı bir listeye uyularak tatil yapsanız da Ayvalık’ta geçirdiğiniz zamana doyamayacaksınız. Bu neden ile aynı tatili tekrarlamak için defalarca Ayvalık’a tekrar gelmek isteyeceksiniz. Ayvalık, her noktasında size bir hatıra bırakmayı başaracaktır.