Yaz Tatilinizi İzmir’de Geçirmek İster Misiniz?

Ege’nin incisi diye nitelendirmekte olan İzmir ülkemizin en büyük 3. kenti olmaktadır. Oldukça büyük bir nüfus yoğunluğunu barındırmakta olan kent bilhassa yaz dönemlerinde daha da kalabalıklaşmaktadır. Çünkü bünyesinde birçok tatil alternatifini barındırmakta olan İzmir hem tarihi güzellikleri ile hem de doğal dokusuyla milyonları kendisine çekmektedir. Sadece ülkemiz için değil dünyanın gözbebeği tatil kentlerinden birisi olan İzmir ilçeleri ile de tabii güzelliğini bütünleştirmektedir. Her köşesinde ayrı bir enstantanenin yakalanabilecek olduğu İzmir bünyesinde birçok müstesna bölgeyi barındırmaktadır. Eğer İzmir’e bir gezi düzenlemeyi düşünüyorsanız mutlaka ilk görmeniz gereken yer İzmir’in Tarihi Saat Kulesidir. Saat Kulesi’nin dibinde bir fotoğraf çektirmeden gitmemelisiniz. Ayrıca İzmir’de yer alan tarihi Kemeraltı Çarşısı da otantik yapısıyla sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de uğrak yeri haline gelmiş durumdadır. Böylece hem alışveriş yapabilir hem de son derece doğal olan tarihi Yeraltı Çarşısı’nda güzel bir gün geçirebilirsiniz. Aynı şekilde Kızlarağası Hanı da İzmir’in tarihi alışveriş merkezlerinden birisi olmaktadır.

İzmir ve Birbirinden Güzel Antik Kentler

Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan İzmir özellikle Antik kent bakımından da çok zengindir. İzmir’de bulunan antik kentler şunlardır:

  • Efes Antik Kenti
  • Bergama Antik Kenti
  • Agora Antik Kenti
  • Erythrai Antik Kenti
  • Teos Antik Kenti

Birbirinden güzel antik kentlerin bulunduğu İzmir’de tatil yapacaksanız mutlaka Efesi görmelisiniz. Efes için özel bir gün ayırmanız çok doğru olacaktır. Oldukça büyük bir yerleşkede bulunmakta olan Efes antik harabeleri günümüzde büyük oranda ziyarete açılmış durumdadır. Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar uzanmakta olan Efes dünya kültür tarihinin de önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Aynı şekilde Bergama Antik Kenti de dünya uygarlık tarihi için çok büyük bir anlam ifade etmekte ve UNESCO Dünya Mirası kapsamına girmiş olan bir yer olmaktadır. Agora Antik Kenti ise Helenistik dönemin izlerini taşımakta milattan önce dördüncü yüzyıla kadar uzanmaktadır. Pagos Dağı’nın hemen eteğinde kurulmuş olan Agora Antik Kenti günümüzde birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Erythrai Antik Kenti ise ismini toprağının renginden almaktadır. Birçok tarihi duvarın ve yapının bulunmuş olduğu Antik Kent antik tiyatronun kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

İzmir’in Altın Kumlu Plajları

Yaz tatili için en ideal bölgelerden birisi olan İzmir birçok güzel plajı da bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar arasında yer alan Zindancık koyu ve Hayıtlı koyu plajları saklı cennet gibidir. Kalem adasında yer almakta olan plaj da oldukça güzel görünmektedir. Ayrıca İzmir’in ilçeleri de çok güzel sahillere ve koylara ev sahipliği yapmaktadır. Böylece İzmir’e gittiğinizde sadece İzmir merkezde değil İzmir’in birbirinden güzel olan ilçelerinde de harika bir şekilde deniz tatilinizi yapabilirsiniz. Böylece Ege’nin incisi olan İzmir’de aradığınız huzurlu tatile kolayca kavuşabilirsiniz.